Telefon
WhatsApp
  • 22 Kasım 2020, 14:59
Petek Temizliği

Petek temizliği peteklerde biriken pislik ve içesinde oluşan tortuların temizlenmesiyle  kalorifer tesisatından atılması işlemine denir. Zamanla oluşan bu durum peteklerin iç yüzeylerinde çamur, kireç, balçık ve korozyon artıkları birikerek ısınma veriminin düşmesine  ve bunun sonucunda da faturaların yükselmesine neden olur. Petek temizliği yapılırken suyun sirkülasyon hızı ve ısının petek kanalları içerisindeki hareketi yükselir.

Kirliliklerin(kireç, balçık, çamur) kalorifer tesisatından uzaklaştırılması sonucu tesisattaki su akışı daha düzenli hale gelir ve böylece verim yükselir. Verimin yükselmesiyle yakıt tasarrufunda ve ısıtmada %20 ile %30 arası artışlar olur.

Devamlı olarak kullanılan petek ve kombilerin zamanla bakıma ve temizliğe ihtiyacı vardır. Doğal gaz ve kalorifer tesisatlarında bulunulan ortamın ısınması için uygun ısıyı sağlamak çok önemlidir. Çok çetin geçen soğuk kış mevsiminde yaşadığımız evleri petekler sayesinde ısıtıyoruz. Fakat zamanla radyatörlerin ısınmasında doğa olarak verim kaybı yaşanmaya başlar ve zamanla yaşadığımız alanın ısınmadığını fark ederiz. İşte bunun tek sebebi petek bakım ve temizliğini düzenli yapmamaktan geçer.Petek bakım ve temizliği düzenli yapılmayan doğal gaz ve kalorifer petek tesisatının içinde kir, balçık ve kireç gibi maddeler oluşur. Bunun sonuncunda da tıkanmalar meydana gelir ve ortama istenilen sıcaklığı vermez.

Kireç, çamur çeper çoğunlukla borularda olur. Birçok kişi bu işlemin oldukça zahmetli ve maaliyetli olduğunu düşünerek petek temizliği yaptırmaktan kaçınır. Aslında peteklerin temizlenmemesi, faturaların yüksek gelmesiyle daha maaliyetli olur yani zamanla kireç ve kir atıkları ile tıkanan petekler istenilen ısıyı sağlamaz ve çok yüksek doğal gaz faturaların gelmesine sebep olur. Oysaki doğalgazfaturasına vereceğimiz ücretinyarısından daha da az bir miktarda petek temizliği yaptırarak daha düşük doğalgaz sarfiyatı ile yaşadığınız tüm alanları ısıtabiliriz.

Paylaş

Bize Soru Sorun

Bizimle iletişime geçmek ve soru sormak için iletişim butonuna tıklayınız.

İLETİŞİM

BİZ SİZİ ARAYALIM